AKP’li belediye yeşili görünce affetmedi… Yok ediliyor

Çevre Bakanlığı ve AKP’li Çekmeköy Belediyesi’nin işbirliği yok edilen park alanı, dudak uçuklatan bir teklifle yeniden Meclis gündemine alındı. Parka yapılacak basit benzin istasyonu tesisi karşılığında, arazinin 25 yıl süreyle kullanım hakkı devredilecek.

Çekmeköy Belediye Meclisi’nin nisan ayı toplantı gündemi belli oldu. Geçen yıl Çekmeköy Belediyesi’nin yaptığı ve Çevre Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanlığının onayladığı bir plan değişikliği ile Ord. Prof. Zeki Velidi Togan Parkı, akaryakıt alanına alınmıştı. Söz konusu park alanı ile ilgili olarak Belediye Meclisi’ne yeni bir teklif daha sundu. Buna göre, parka yapılacak olan basit akaryakıt tesisi karşılığında arazinin kullanım hakkı 25 yıllığına devredilebilecek.

AKP’li Belediye Başkanı Ahmet Poyraz imzasıyla Meclise sunulan teklifte özetle şöyle denildi:

“Uygulama İmar Planı değişikliği kapsamında ‘Akaryakıt Alanında’ kalan 4122 parsel sayılı taşınmaz üzerine, Belediyemiz ilgili Müdürlüğünce hazırlanacak projeye uygun tesis binasının, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 18’inci maddesinin (e) bendine göre; 25 (yirmibeş) yıl süreyle sınırlı ayni hak tesisi ile intifa hakkının kullandırılarak 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümleri uyarınca yapılacak olan ihale ile intifa hakkı kullanım bedeli karşılığında yaptırılması ve uygulamanın 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 34’üncü maddesinin (i) bendi uyarınca Belediye Encümenince yerine getirilmesi hususlarının uygun bulunması halinde, dosyanın incelenerek karar alınmak üzere ekleriyle birlikte Belediye Meclisine havalesi…”

Söz konusu teklifin bu hafta içinde Belediye Meclisinde görüşülmesi bekleniyor.

Parkın benzin istasyonuna alınmasıyla ilgili karar geçen yıl, çevre halkının çeşitli protestolarına neden olmuştu. Park alanı ile ilgili olarak hazırlanan ilk plan Mahkeme tarafından iptal edilmesi üzerine ikinci bir plan değişikliği yapılmıştı. Çekmeköy Belediyesi, tepkilere karşın parkın akaryakıt istasyonu alanına alınması kararından vazgeçmemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir