TikTok’ta Ayna ile Nesne Arasına Kağıt Koyan Kullanıcılara Bilimin Yanıtı Ufak Çaplı Bir Aydınlanma Yaşattı

TikTok’ta ayna ile bir nesne arasına kağıt koyan kullanıcıların videosu viral oldu. Her birinin ortak sorusu ‘Ayna arada kağıt olmasına rağmen arkadaki nesneyi nasıl yansıtabiliyor’ oldu. Görenlerin aklını karıştıran olayın açıklaması bilimsel gerçeklere dayanıyor.

Kaynak: https://www.jordanthrilla.com/post/ho…

TikTok’ta viral olan bu ayna videoları ile mutlaka karşılaşmışsınızdır.

Ayna ile bir obje arasına kağıt koyan kullanıcılar bu ilginç olayı test ettiler ve gördükleri karşısında şaşkınlığa uğradılar.

Yumurta ya da ambalajlı bir paket… Her ne olursa olsun ayna kağıdın arkasındaki nesneyi yansıtabiliyordu.

İşte o anlar:

Bu nasıl mümkün olabilir? Bir ayna, doğrudan görüş hattına sahip olmadığı nesneleri nasıl gösterebilir?

‘Bu nasıl olabilir?’ diye soran kullanıcılara bilimin bir yanıtı var.

Bu olayı anlamak için aynaların nasıl çalıştığını bilmemiz gerekiyor??

Ayna, ışığı yansıtan bir metalle kaplanmış, genellikle cam gibi pürüzsüz bir yüzeye sahip bir nesnedir. Işık aynaya çarptığında geldiği açıyla geri döner. Bu, aynanın önünde olanın ancak tersine çevrilmiş bir görüntüsünü oluşturur. Ayna ışığı bozmadığı için görüntü nettir. Aynanın yansıtması için ışığa ihtiyacı vardır, yoksa karanlık bir görüntü verir. Işık Güneş, lamba ve farklı kaynaklardan gelebilir.

Artık aynaların ve ışığın nasıl çalıştığını bildiğimize göre, bir aynanın kendisine doğrudan görünmeyen nesneleri nasıl yansıttığını da anlayalım.

Videoda, kullanıcının aynanın üzerine bir kağıt yerleştirdiği görülüyor. Kağıdın arkasında ise bir yumurta vardır. Yandan baktıklarında yumurta ile ayna arasında transparan olmayan bir kağıt olmasına rağmen aynada yansıyan yumurtayı görebilirsiniz.

Cevap, ışığın köşeler ve kenarlar etrafında bükülebileceğidir.

Bu olaya ‘kırınım’ adı verilir. Işık dalgaları bir engelle ya da bir yarıkla karşılaştıklarında bükülebilir ve yayılabilir ya da yollarına devam edebilirler. Eğilme miktarı, ışığın dalga boyuna ve engelin boyutuna bağlıdır.

Videoda yumurtadan gelen ışık kağıdın kenarına çarptığında bir kısmı kağıdın etrafında kıvrılarak aynaya ulaşıyor.

Ayna daha sonra bu ışığı gözlerinize geri yansıtarak bir yumurta görüntüsü oluşturuyor. Yumurtadan gelen ışığın tamamı aynaya veya gözlerinize ulaşmadığı için görüntü bozuk veya bulanık olabilir.

Dikkat edin görüntü net değil, bulanıktır.

Bu deneyi kendiniz farklı nesnelerle ayna ya da su gibi yansıma getirecek yüzeylerde de deneyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir