TOKİ yöneticilerine ayrıcalıklı deprem zammı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığında çalışan daire başkanı ve üzerindeki yöneticilere seçim öncesinde yüzde 20 oranında zam yapılarak personel arasında ayrım yapıldığı iddia edildi.

Kurumda örgütlü Türk İmar ve İnşa Hizmetleri Sendikası (Türk İmar-Sen) ayrıcalıklı zammı Çevre Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığına şikayet etti. Zammın, deprem sonrasında TOKİ personelinin yoğun çalıştığı gerekçesiyle ödül olarak verildiği belirtiliyor.

Türk İmar-Sen Başkanı Zafer Çelik ile Başkan Yardımcısı Özgür Süzgün imzasıyla gönderilen şikayet mektubunda daire başkanı ve altındaki personelin niçin zamdan mahrum bırakıldığının açıklanması talep edildi.

SADECE ÜST YÖNETİCİLERE ZAM

TOKİ yönetimi, seçim öncesinde hızlanan konut yatırımları ile depremin yaralarını sarmaya yönelik çalışmalar nedeniyle yorgun düşen personelini ödüllendirmek için Çevre Bakanlığından ‘ek zam’ talebinde bulundu.

Depremden hemen sonra başlayan görüşmeler Ramazan Bayramı öncesinde sonuçlandı. Ancak, personelin tamamına ek zam almak için yola çıkan TOKİ yönetiminin, sadece üst yöneticileri kapsayan yüzde 20 oranında bir zamla döndüğü bilgisi kuruma yayıldı. Kendilerine de zam yapılacağı umuduyla görüşmelerden müjde bekleyen TOKİ personeli, zammın sadece daire başkanları, başkan yardımcıları ve TOKİ Başkanı ile sınırlandırıldığını öğrencine büyük hayal kırıklığı yaşadı.

GEREKÇESİ SORULDU

TOKİ içerisinde huzursuzluğa neden olan ayrıcalıklı zam için devreye giren Türk İmar-Sen, Çevre Bakanlığı TOKİ Başkanlığı ile Cumhurbaşkanlığına resmi yazı göndererek gerekçesini sordu.

Mektupta, “İdareniz tarafından Ramazan Bayramı öncesi daire başkanı ve üst kadrolara yüzde 20 oranında zam yaptığı, daire başkanının altındaki unvanlara herhangi bir iyileştirme yapmadı bilgisi gelmiştir. Sendika olarak çalışanlarımızın hakkını aramak ve korumak adına daire başkanlığı kadrosu altında bulunan diğer kadroların söz konusu zamdan faydalandırılmama nedeni konusunda bilgi verilmesini arz ederiz” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir