Trump’tan Cumhuriyetçilere, ‘ABD’nin borcunu temerrüde düşürün’ çağrısı

Washington yaklaşmakta olan bir finansal krizle mücadele ederken eski başkan Donald Trump’tan önemli bir müdahale geldi. Trump, ABD meclislerinde görev yapan Cumhuriyetçilere konu ile ilgili bir çağrıda bulundu.

Eski başkan, ABD’li senatörlere ve temsilciler meclisi üyelerine seslenerek ABD’nin çok fazla harcama yaptığını belirtti ve ‘ülkenin borç tavanının yükseltmesine izin vermeme’ çağrısı yaptı.

Trump, dün New Hampshire’da konuşma gerçekleştirdi. Burada Cumhuriyetçi seçmenlerden oluşan bir dinleyici kitlesine hitap eden Trump, CNN moderatörü Kaitlan Collins’in sorularını yanıtladı. Trump, Ukrayna savaşı ve kürtajla ilgili sorulara cevap vermeyi reddetti.

‘SARHOŞ DENİZCİLER GİBİ PARA HARCIYORUZ’

Trump, borç tavanı krizi ile ilgili soruya ise, “Durum daha çok psikolojik. Gerçekten kötü olabilir, belki de hiçbir şey olmayabilir” dedi. Trump, “Dışarıdaki Cumhuriyetçilere, kongre üyelerine, senatörlere söylüyorum, eğer büyük kesintiler yapmazlarsa, adım atmamalısınız” çağrısında bulundu.

‘Demokratlar kesinlikle pes edecekleri’ için temerrüde düşme olasılığının yüksek olmadığını söyleyen Trump, olası bir temerrüdün şu anki durumdan daha iyi olabileceğini, çünkü ABD’nin sarhoş denizciler gibi para harcadığını söyledi.

ABD Hazinesi, daha önce olası bir ABD borç krizinin küresel ekonomi için ‘feci bir risk’ oluşturduğu konusunda uyarmıştı. Ancak Trump’ın sözlerinin bundan sonra Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Başkanı Kevin McCarthy üzerinde büyük baskı oluşturacağı tahmin ediliyor.

BORÇ LİMİTİ AÇMAZI

ABD’de federal hükümet, temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış bulunuyor.

Borç limiti ya da borç tavanı, “ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırı” anlamına geliyor.

Temsilciler Meclisinde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçiler, borç limiti müzakerelerinde önemli harcama kesintilerinden yana tavır sergiliyor. Demokratlar ise borç limitinin artırılmasında ısrarcı oluyor ve Cumhuriyetçilerin belirli harcamaları kısma önerilerini geri çeviriyor.

Demokratlar ile Cumhuriyetçiler arasında açmaz haline gelen borç limiti konusunun piyasaları sarsmasından endişe duyuluyor. ABD’de resesyon beklentileri artarken, iki partinin borç limiti üzerindeki hesaplaşması her zamankinden daha fazla risk taşıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir